10 Maddeyle Sosyal Medyanın Kralı Olun

1. Fotoğraflarınız güzel olsun. Beyaz fonda fotoğraf çekmek zordur ama size güzel bir haberimiz var, ürün fotoğrafında en güzel çözüm her zaman beyaz fon değildir. Ürünlerinize en yakışacak fonu deneyerek bulun ve paylaşın. Markanızın bir duruşu olsun, aynı filtreleri aynı tarz arka planlarda oluşturulmuş fotoğrafları kullanın.

2.  Postları girdiğiniz saatlere dikkat edin, deneyin ve analiz edin.

 

3.  Yılbaşı, Sevgililer Günü gibi tarihleri takip edin. En çok alışveriş yapılan bu gibi günlerde özellikle indirim kampanyaları oluşturabilirsiniz.

4. Hesabınızla ilgilenin. Sosyal medya hesabınızı boşlamanız müşterilerinizin hesabınıza olan dikkatini kaybetmesine yol açar. Ancak onları posta boğarsanız da yine takipçi kaybedersiniz. Sosyal medya üzerinden onlardan gelen sorulara yanıt vermemeniz markanıza olan güveni sarsar.

5. Takipçilerinize hediyeler verin. Küçük yarışmalarla heyecan yaratın. Bunları yaparken örneğin bir hashtag belirleyebilir ve en çok paylaşana seçtiğiniz bir ürününüzü hediye edebilirsiniz.

6. Hashtag Kullanmayı Öğrenin: Ürün grubunuzla ilgili olan hashtagleri takip edin. Hashtagler takipçilerin ürün gruplarına daha kolay ulaşmasını sağlar. Yanlış hashtag kullanımlarının size hiçbir yararı olmaz. Örneğin Matruşka Desenli Runner üretiyorsanız #matruskarunnerelyapımı
#evdeyaptımçokgüzeloldu gibi hashtagler ile kitlenize ulaşamazsınız.

7. Yenilikleri Takip Edin: Sosyal medya alanları sürekli yepyeni trendler ortaya çıkartıyor. Örneğin çektiğiniz bir videoyu sürekli tekrarlayan Boomerang, ya da fotoğraflarınıza yağlıboya efekti verebildiğiniz Prizma, harika filtreleriyle kaliteli fotoğraflara ulaşmanızı kolaylaştıran VscoCam tarzı appler gibi. Ancak dikkatli olmanız gereken noktalardan biri aşırıya kaçmamanız olacaktır. Birçok seçeneğin içinden alttaki gibi ürününüze en çok yakışanı kullanabilirsiniz.

8. Müşterilerinizin ürünlerinizle çekilmiş fotoğraflarını paylaşın. Eğer sizin için mümkünse bloggerlar ile işbirliği yapın.

9. Kendi resminizi ve hikayenizi paylaşın: Takipçileriniz, yani potansiyel müşterileriniz sizi tanımak isteyeceklerdir. Ürünlerinizi üretirken çekilmiş fotoğraflar onlara güven verecektir.

10. Diğer satıcılarla işbirliği içinde olun. Onların görüşlerini alın, karşılıklı birbirinizin reklamını yapın. Rekabet içinde olmaktansa bu şekilde bir ilişki sizin için daha yararlı olacaktır. Herkese yer var.