Zet Dükkanları: Overdot

Ben Zübeyde Asma, Overdot dükkanının sahibiyim. Kendimi bildim bileli Bursa’dayım. İşlerimi ise evimde bana ait küçük çalışma alanımda yürütmekteyim. Grafik tasarımcıyım. Uludağ üniversitesi grafik bölümü mevzunuyum. Bu işe yaklaşık 4 yıl önce işten arta kalan zamanlarımda bir dostumun (Tuğba Güler-Paperprintetc) teşvik etmesi sayesinde başladım. Ona minnettarım:)

Şu an için poster tasarımları hazırlıyorum. Fakat elimde tshirt tasarımlarım ve tasarımlarımı başka bir tür mecralarda uyarlayabileceğim bolca projelerim var. Poster tasarımlarımda bana gece  ilham veren -besin kaynağım elbette müzik oluyor- birçok şeyden güç alıyorum. Posterlerimi tasarlarken insanlar ya da yaş grupları arasında ayırım yapmadan yalnızca hayata benimle aynı çerçeveden bakan insanları yakalamayı umarak başlıyorum.

Tasarımlarımda öne çıkan unsur kesinlikle ‘minimalizm’.

Tasarlamaya başlarken tek gerçekliğim; nesnenin nesne olma özelliğine dikkat çekmek, ifadeyi ve sembolik anlamları minimuma indirmek oluyor. Hegel’inde dediği gibi “Sade ama basit olmayan, yalın ama yavan olmayan bir güzellik anlayışı".  İşte bu güzellik anlayışını tasarımlarımda öne çıkarmaya özen gösteriyorum. Bu beni başkalarından bir kaç adım öne çıkartıyor ise ne mutlu bana.

Müşterilerimin her birine teşekkür etmek isterim. Tasarımlarıma ulaştıkları ve onları satın alarak kendilerine bir güzellik kattıkları için. Geri dönüşlerden ise memnunum. Teşekkür mailleri alıyor olmak beni son derece mutlu ediyor.