Doğru Bildiğiniz Yanlışlar

Sevgili Zet satıcıları, sevgili satıcı adayları,

Biliyoruz internette satış yapmak kolay değil. Çoğu zaman bunu düşünmek hoşunuza gitmiyor, işin pazarlama kısmını düşünmekten çok yaratıcı tarafa yönelmek istiyorsunuz. Çoğu zaman “Ben internetten hiç anlamam ki” gibi cümleleri duyduğumuz oluyor. Ancak böylesine rekabetçi bir ortamda elimizi biraz taşın altına sokmamız gerekiyor.

Zet.com’da ya da başka bir alanda satış yapmaya başladığınız andan itibaren “Craft Business” ‘ın içindesiniz, yani birer iş insanısınız. Üretim, pazarlama, satış sonrası destek gibi bir sürü alanda hizmet verip bir yandan da işinizi geliştirmelisiniz.

Ürünüme çok emek verdim, dolayısıyla onu çok pahalıya satmalıyım.

Öncelikle el emeğiniz bizim için paha biçilemez. Bu konuda anlaşalım. Ancak bu iş ne yazık ki bu kadar basit değil, işin içinde kişisel ve iş ile ilgili kendinize doğru bir hedef belirlemek, markanızı içinde bulunduğunuz pazara göre konumlandırmak var. Benzer ürünler arasında fiyat araştırması yapmalı, belki de kaliteden ödün vermeden maliyetlerinizi düşürmenin yollarını aramalısınız. Sadece niş bir kitleye hitap eden bir marka mı olmak istiyorsunuz, yoksa seri bir şekilde stoklarınızı tüketmek mi? Tercih meselesi, biliyorsunuz biz buna karışmıyoruz.

Sosyal medya ürünlerimin tanıtımını yapabileceğim en önemli alan.

Evet sosyal medyada tanıtım yapmak kolay, Instagram’a kolayca ürününüzün fotoğrafını yüklüyorsunuz. Ama herkes yükleyebiliyor. Bu kadar karmaşanın ve yanlış yönlendirmenin olduğu bir ortamda kaybolmak mümkün. Sosyal medya tanıtımları tabi ki önemli ancak tüm ümidinizi de bu alana bağlamamak gerekiyor.

Sadece üreteyim, gerisi kader kısmet

Hiç olur mu? O kadar üretmişsiniz, kendinize bir marka yaratın, bu markayı sürekli taze tutun. Ürünlerinize güzel fotoğraflar çekin, kendinizi geliştirin. Bazı dükkanların logosu bile olmadığını fark ediyoruz. İşin sıkıcı mali kısımlarıyla ilgilenin, fiyatlandırmaya, paketlemeye, pazarlamaya özen gösterin. Bunlar sürekli yenilenmesi gereken hiç bitmeyecek işler.

Günü gününe çalışayım ne de olsa serbest meslek

Bize eskiden beri derslerimize günü gününe çalışmak öğretildi. Artık büyüdük, iş hayatı farklı. Kendinize birkaç ayı kapsayacak bir tablo çizin. Pazarlama ve üretim stratejilerinizi de buna göre oluşturun.