İnternette Satış Yapabilmenin En Önemli Şartı: İyi Ürün Fotoğrafları

Ürününüzü iyi anlatan fotoğrafları eklerseniz, daha çok ve doğru satış yapma olasılığınız artar. Bir ürünü satmak için sadece fotoğraf koyup içerik koymayabilirsiniz (Kesinlikle önermiyoruz) ama tam tersini yaparsanız yani açıklama koyup fotoğraf koymazsanız hiç satış yapamazsınız. İyi fotoğraf çekmek için uzman olmanıza veya profesyonel olmanıza gerek yok. Unutmayın profesyonel olmayan fotoğraflar inandırıcılığı (süslenmemiş) daha yüksek olduğundan satışınızı dahi artırabilir

Daha çok satış yapabilmek için kullandığınız fotoğraflarda şunlara dikkat edebilirsiniz:

 

1. Yüksek çözünürlüklü fotoğraflar.

Akıllı telefonların çektikleri boyutlar yeterli. Akıllı telefonunuz yoksa, dijital bir makinayla çektiğiniz standart boy da yeterlidir. Boyuta çok takılmayın makinaların standart boyları İnternet’te paylaşmak için yeterlidir. Ama bilmeniz gerekiyorsa. 1024x… altında olmamasında fayda var.

İnsanlar ürünlere yakından bakmak isteyeceğinden büyük fotoğraflar her zaman daha iyidir.

 

2. Bolca farklı açıdan fotoğraf ekleyin.

İnsanlar ürünlere dokunup almayı severler. İnternetten alınan ürünleri ele almak mümkün olmadığından bolca farklı açılardan (önden, arkadan, sağdan, soldan, hafif yukarından, hafif sağdan… ) fotoğraf görmeleri ürünü yakından inceleyebilmelerini sağlar.

resim2resim1resim3

 

3. Detayları atlamayın.

Ürününüzün detayları varsa, deseni, gözle görülür bir özelliği vs bunları da yakından göstermenizde fayda var. Alışveriş kararını çoğu zaman sadece bir detayı beğenmeniz verir.

resim4resim5resim6resim7

 

4. Flaş kullanmayın, gün ışığı.

Profesyonel bir çekim ortamı değilse ki satış yapmanız için buna ihtiyacınız yok, flaş ışığı kullanmayın. Direkt ürüne gelen flaş ışığı ürünün doğallığını bozar.

En iyi pozlar direkt olmayan güneş ışığında çekilir. (Örnek foto). Sabahları, akşamları veya güneşli bir saatte bol ışık alan gölge bir ortamda çekilir. (örnek foto).

 

5. Doğal fotoğraflar çekin.

Beyaz fonda çekilmiş ürünler güzel görünür ama ürününüzün tarzını çoğu zaman tam yansıtamaz.

Kıyafet satıyorsanız giyip, yüzük satıyorsanız elinize takıp ürünününüzün doğal halini göstermeye özen gösterin. Örneğin ahşap üzerinde çekilmiş bir bardak fotoğrafı beyaz fonda çekilmiş bir bardaktan daha etkili olabilir. T-shirt satıyorsanız, t-shirt’ünüzün sokakta birisinin üzerinde nasıl göründüğünü göstermek satışını artırabilir.

Unutmayın bir çok şeyi başkalarının üzerindeyken veya kullanılırken görüp beğenir veya beğenmeyiz.