Satışlarınızı Arttıracak Ürün Açıklamaları Nasıl Yazılır?

Eğer online bir ortamda satış yapıyorsanız, ürün açıklamalarınız ürünlerinizin satılmasında sandığınızdan çok daha fazla rol oynuyor. Biliyoruz ki çoğunluğunuz yazar -ya da fotoğrafçı- değilsiniz. Ancak zaten roman yazmanıza da gerek yok. Doğru adımları takip ederek ürün açıklamalarınızı geliştirebilirsiniz.

Unutmayın ki ürün açıklaması, ürünleriniz hakkında hiçbir bilgiye sahip olmayan müşterilerinizi iyi bir bilgilendirmeyle satın alma alanına yönlendirebileceğiniz en önemli kısımlardan biri.
Müşteriler genelde;  
  • -Satın almak istedikleri ürün için arama yaparlar
  • -Arama yaptıkları onlarca ürün arasından kendilerine uygun tarz ve fiyatta olanları tararlar
  • -Ürüne tıklarlar
  • -Ürün açıklamasını okurlar
  • -Satın almaya karar verirler
Eğer satın alma aşamasına gelemiyorlarsa belki de ürün açıklamalarınızı incelemeniz gerekiyordur.
1- Müşterilerinizi Motive Edin
Örneğin evinize bir lamba almak istiyorsunuz ama aylardır tüm internet sitelerini taradınız, beğendiğiniz modeller de oldu ama eliniz bir türlü satın al butonuna gitmedi. Bu çok sık rastladığımız bir durum, bir nevi satın alma ataleti olarak adlandırabiliriz. İhtiyacımız olan itici bir güç. Nasıl mı? KITLIK.
Ürünlerin orada sonsuza kadar durduğunu bilmeleri müşterilerin satın alma isteklerini ertelemelerine neden olacaktır. Ürününüzün biricikliğini, eğer son ürünse elinizde kalan son ürün olduğunu, kampanya uyguladıysanız sadece kısa bir süre için o fiyatta olduğunu mutlaka ürün açıklamalarınızda belirtin.
2- Kendinizi Müşterilerin Yerine Koyun
Online ürün satışının her aşamasında kendinizi müşterilerin yerine koymak çok önemli. Ürün açıklamalarınızda vereceğiniz çok fazla teknik bilgi müşterilerinizi kaçırabilir. Tabi ki ürün ölçüleri, renk seçenekleri çok önemli, ancak örneğin seramik sanatçısıysanız ürünün kaç derecede piştiği konuyla ilgili hiçbir fikri olmayan bir müşteriye pek bir şey ifade etmeyecektir. Bu tür bilgileri tüm açıklamaların en son kısmına ekleyebilirsiniz.
3-Müşterilerinizin Ürünü Deneme Şansları Yok
Bir dükkana girip bir kıyafet beğendiğinizde ilk düşündüğünüz şey “bu benim üzerimde nasıl durur" olmaz mı? Online satışta müşterilerinizin ürünleri deneme şansları yok, ancak kafalarında canlandırabilirler. Ürün açıklamalarınızla onların ürünü gözlerinin önüne getirmelerine yardımcı olun.
Örneğin: “Turkuaz taşlı statament kolye, altın rengi zincir kullanılmıştır." cümlesine ek olarak
“Bu yazın modası gösterişli statement takılarınızı basic bir tişörtle kombinleyebilirsiniz." Yazabilirsiniz.