Zet Dükkanları: Tomas Atelier

Merhaba, ben İdil Hamarat. Zet.com’daki “Tomas Atelier" isimli dükkanın sahibiyim. Aslen Samsun’luyum, üniversite eğitimi için İstanbul’a geldim ve çalışma hayatına atıldım. Tomas Atelier ürünlerimi Galata’da 25 yıllık bir metal atölyesinde üretiyorum. Yeditepe Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünü 2011 senesinde bitirdim. 3 seneyi aşkın süredir escapefromsofa design studio’da endüstriyel tasarımcı olarak çalışmaktayım. Tomas Atelier ise kendi zevk ve tasarım anlayışımı yansıtma şansı bulduğum bireysel markam.

Yaptığım iş itibariyle bütün günüm iç mimari, mobilya ve aydınlatma içinde geçiyor zaten. Bu süreçte zevklerimi ve özelleşmek istediğim alanı daha iyi analiz etme şansı buldum; geniş bir tasarım arşivim vardı ve 2014 senesinin kasım ayında Tomas Atelier ürünleri bir bir ortaya çıkmaya başladı. Şu an için ağırlıklı olarak aydınlatmaya odaklanmış durumdayım, süreç neler getirir bilinmez.

 Malzeme ve renk seçimleriyle ürünlerimin 50 & 60’ların İskandinav tasarım esintilerini taşımasına özen gösteriyorum.

Metalin bana her gün başka bir şey öğreten bir malzeme olması ve üretim yaptığım atölyenin geniş imkanları sayesinde şuan için metal dışında bir malzemeye yönelme fikrim yok ve ağırlıklı olarak pirinç ve bakır kullanıyorum.

Tasarımlarımda öne çıkan unsur, hayranı olduğum dönemlerin detaylarını günümüze uyarlarken, genel anlamda o dönem hissini kaybetmeyen ürünler üretmek.Atölyeden taze çıkmış ürünleri gören ve atölyeyi gezme şansı bulan müşterilerin gözündeki pırıltıyı görmek harika bir duygu! Ürünlerimin malzeme kalitesi ve üzerlerindeki el işçiliği izleri en önemli beğeni sebebi sanıyorum ki..

Dükkanın tüm ürünleri için: https://www.zet.com/tasarimci/tomas-atelier