İlham Veren Atölyeler: The North Fox

Doğal ve sürdürülebilir deri tasarımlarıyla Zet’in en sevilen dükkanlarından biri olan The North Fox’un Nişantaşı – Vali Konağı Caddesi üzerindeki atölyesini ziyaret ettik. Dükkanın ürünlerini incelemek için:
 7-8 senelik bir hobi işe dönüştü. Üç senedir de resmi olarak faaliyette başka kişilere ürettiğimiz ürünleri ulaştırıyoruz. Gerçek deriden ve tamamen el işçiliği ile üretim yapıyoruz. Ürünlerimizde herhangi bir yapıştırcı, salpa, mukavva ya da astar kullanmıyoruz ki derinin ömrü kısalmasın. Eskidikçe güzelleşen, kişi ile yaşlanan uzun ömürlü materyali tercih etmemizin sebebi tamamen doğal ve sürdürülebilir olması. Şehirli kadına ve erkeğe yönelik tasarımlar ile teknolojik cihazlara kılıflar, çantalar, defterler gibi aksesuarlar da üretiyoruz.

Mekan Nişantaşı – Vali Konağı Caddesi üzerinde bir pasajın içerisinde. Küçük bir mekan. Bulunduğu semtin ne yazık ki sessiz, trafiksiz, doğal gibi artıları yok. Burayı tercih etmemizin tek sebebi; müşterilerimiz için merkezi ve evimize yürüme mesafesi olarak ulaşılabilir bir lokasyonda  olmasıydı. Üretim tamamen atölyemizde oluyor ama tercih eden müşterilerimiz gelip buradan siparişlerini teslim alabiliyor, askıda zamanla değişen derilerimizden direkt renk seçebiliyor. Deri biraz canlı olarak görünmek isteyen bir materyal. Ürünü satın almadan önce müşterilerilerimizin gelip seçip yapmasını, ürün üzerinden detayları beraber belirlemeyi seçiyoruz. Pasaj içinde olmasının artıları ise network ve esnafçılık sağlıyor. Tabii mesai yapmamız gereken zamanlarda geç saatlere kadar çalışan bir kadın için de pasaj güvenliği olması da çok büyük bir artı. 😉

Daha öncesinde Feriköy’de sobalı ve tam bir atölye diyebileceğimiz bir atölyemiz vardı. Merkezi konum olmaması nedeni ile müşterileri ağırlama konusunda sıkıntı yaşadık ve o nedenle lokasyon değiştirdik. Sobada çay, kestane olayı baya güzeldi, bazen özlüyorum. 😉 En başlardan evimin üst katını atölye olarak kullanıyordum ama evde hem zaman problemi yaşanıyor, disiplin zor sağlanıyor hemde çıkan işin pisliği eve karışınca işin içinden çıkılmıyor. 😉

Seyahatler ve malzeme alımları dışında atölyede bulunuyorum. Eğer yoğun bir tempo yok ise hafta sonları atölyeyi kapalı tutuyorum. İçerik üretme ve tanıtım işleriyle de uğraşıyorum. Lokasyon bazlı projeler seçerek, atölyeden çok uzaklaşmamaya çalışıyorum aynı zamanda işi öğrenmeye hevesli stajerler çok başvuruda bulunuyor. Onlarla beraber çalışarak da olmadığım zamanlardaki bazı iş bölümlerini (kargo, sipariş takibi, müşteri ile deri ve ürün seçimi) onlara aktarıyorum.