Zet Dükkanları: Cerbitto

 Merhaba ben Ceren Akgören. Zet.com’da Cerbitto dükkanı bana ait.  Ankaralıyım. İşlerimi evden ve yakın bir arkadaşımın atölyesinden yürütüyorum. Grafik tasarımcısıyım. Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde Grafik Bölümünden mezun oldum.
Kupalarımı yapmaya yaklaşık 3 sene önce başladım. Elime kalem geçtiğinde oraya buraya minik bir şeyler karalama alışkanlığım vardı. Aynı şeyi bir kupanın üstüne yapınca, “Neden olmasın?” dedim. Mezuniyet sonrası kendime ayıracak fazlaca zamanım da olunca, kupaları boyamaya başladım. İlk zamanlar kendime ve arkadaşlarıma kupalar boyarken, internette Zet.com’u görünce buradan daha fazla kişiye ulaşabileceğimi düşündüm.
Ürünlerimi genellikle gençler tercih ediyor. Kupa günlük hayatta her gün kullandığımız bir şey. Bu kadar sık gördüğümüz bir objenin, biraz gülümsetebilmesi ve bize ait küçük bir mesaj taşıması durumu beni mutlu ediyor.
Seramik ve porselen kupalar tercih ediyorum. Bunların dışında farklı malzeme ve boyalarla, duvar süsü ve magnet tasarımları da yapıyorum.
Tasarımlarımda popüler kültürden esinleniyorum. Hepimizin izlediği dizilerden hatta attığımız “trip”lerden bile. Ürünlerim baskı olmadıkları için sınırlı sayıda üretim yapıyorum. Aynı üründen bir kaç tane yaptığımda bile, el çiziminden mutlaka farklılıklar oluşuyor. Dolayısıyla her ürün aslında sahibine özel ve tek.
Geri dönüşler çok güzel. Özellikle başkalarına hediye edilmek üzere alınan ürünlerden sonra gelen tepkiler cidden çok hoş. Sosyal medyada yayınlanan fotoğraflarda, kupalarımı bazen bir kitabın yanında, bazen denize karşı sahiplerinin çay-kahve keyfine eşlik ederken görmek de beni mutlu ediyor. Bana bu fırsatı tanıdığı için Zet.com ekibine teşekkür ederim.