Satışlarımı Nasıl Arttırırım: Tasarımcılar, Birleşin!

Ürünlerinizi ürettiniz, Zet.com’da dükkanınızı açtınız. Siz artık patronsunuz, bir iş kurdunuz. Büyük düşünün. Şu noktadan sonra yapmanız gereken işimi nasıl geliştiririm sorusunu kendinize sormak olmalı. İnstagram, Pinterest gibi alanlar başka tasarımcıların ürünlerini takip etmemize olanak sağlıyor. Bu sınırsız ilham denizine dalıp tüm dünyadan el yapımı tasarımcıların ürünlerini incelemek bazen olağanüstü güzellikte işleri görüp içten içe onlara imrenmenize ve biraz da moral bozukluğuna neden oluyor. Eh sosyal medya da biraz bunun için var galiba. İlham alacağım derken kendinizi kafanız karışmış bir halde bulabilirsiniz. Ama tüm o harika tasarımlar sarfedilen emeklerin, dikiş makinasının ve daha sonra fotoğraf makinasının başında geçirilen saatler sonucu elde ediliyor.

El elden üstündür, bildiklerimizi başkalarıyla paylaşmak ve başkalarının paylaşımlarından yararlanmak işinizi geliştirmenizi sağlarken aynı zamanda bu iş birliği kendinizi de daha iyi hissettirecek. Bunun yolu da tasarımcıların birbirlerine yardımcı olmasında yatıyor. Böylece bilinirliğinizi de arttıracaksınız, üstüne üstlük sizinle aynı ilgi alanlarına sahip bir sürü arkadaş edineceksiniz. Bizce harika fikir! Altta size bu konuda yol gösterebilecek bazı ipuçları var:
 
Tasarım Pazarları
Tasarım pazarları ve pop-up etkinliklere katıldığınızda bu etkinliklerde sizinle benzer tarzda ürünler satan dükkanlarla bir araya gelin, sosyal medya üzerinden birbirinizin tanıtımını gerçekleştirin. Hatta ortak bir hashtag oluşturabilirsiniz. Böylece katılacağınız tasarım pazarının reklamını yapıp oraya daha çok müşteri çekmiş olursunuz. Şu şekilde düşünebilirsiniz: siz birkaç tasarımcıyla birlikte sosyal medyadan bu etkinliğin reklamını yaptığınızda iki tarafın da takipçilerinin bundan haberi olacak ve müşteriler etkinliğin ne kadar zengin olduğunu görecekler. Yani “Bu hafta sonu XX tasarım etkinliğindeyim" yerine “XYZ dükkanlarıyla birlikte biz de bu hafta sonu tasarım etkinliğindeyiz!" şeklinde birbirinizi destekleyici bir şekilde sosyal medya promosyonları yapmalısınız. Etkinlik sırasında da birbirinize yardımcı olabilirsiniz, eski ve dürüst esnaflık gibi düşünün, yan dükkanda sizin sattığınız pantolonu tamamlayacak bir tişört varsa müşteriyi yan standa yönlendirin.
 
Teknik Konularda Yardımlaşın
Eğer başka bir tasarımcının ürün fotoğraflarının sizinkilerden daha iyi olduğunu düşünüyorsanız ona bu fotoğrafları ne tür bir ortamda, hangi tekniklerden yararlanarak çektiğini sorun. O size fotoğraf tekniklerini anlatırken siz de ona sorun yaşadığınız bir müşteriyle bu sorunu nasıl çözdüğünüzü ya da ürünleri paketlemek için kullandığınız malzemeyi nereden aldığınızı anlatırsınız. Dediğimiz gibi markanızı yönetmek emek isteyen ve zamanla öğrenilen bir iş, herkesin deneyimlerini paylaşması bu süreci kısaltacaktır.
 
Ürünlerinizden Toplu Pinterest Sayfası Oluşturun
Örneğin yeni yıl yaklaşırken sizin tasarladığınız yastıklardan ve diğer dükkanın tasarladığı yılbaşı süslerinden “Zet’te Yılbaşı" isimli bir Pinterest Board’u oluşturup müşterilerinizi satışa yönlendirebilirsiniz.
 
Gruplaşın
Bulunduğunuz semtin ya da çevrenin tasarımcılarıyla bir grup kurup yine sosyal medyada ve tasarım pazarlarında birbirinizi destekleyebilirsiniz. Örneğin Kadıköy’lü Zet Tasarımcıları bir araya gelip bir pop-up event organize etmek isterlerse Zet de onları destekleyecektir. Lokal tasarımcıları takip etmek müşterilerin de hoşuna gider. Eğer size yakın olan dükkanları bulmak isterseniz buraya bir göz atın: https://www.zet.com/bolgeler