İlham Veren Atölyeler: Yaphane

Biz Yaphane olarak üretmeyi çok seven 4 kişilik bir ekibiz. Evimizde ve yaşam alanlarımızda DIY projelere yer vermeyi çok seviyoruz bu projeleri neden bir girişime dönüştürmeyelim dedik. Ve 2016 Aralık ayında Yaphane’yi kurduk

Biz İzmir merkezli bir firmayız. Çalışma alanımız ve atölyemiz İzmir Alsancak’ta. Ürün fikirlerimizi ve çalışmalarımızı buradaki ofisimizde gerçekleştiriyoruz. Alsancak çok farklı kültürlerde, birçok kesimin ortak bir buluşma noktası ve özellikle son birkaç senedir Karaköy ve Galata gibi tasarımcıların yer aldığı bir bölge. Buradaki birçok lokal atölyeyle ve tasarım mağazalarıyla iş birliği yapıyoruz ve güçlerimizi birleştiriyoruz. 4 kişilik ekibimizde her birimizin alanı birbirinden farklı ancak hepimizin tasarım ile bir ilişkisi bulunuyor.  Bu tasarım tutkusu bizi bir araya getirdi diyebiliriz. 🙂

Atölyeye her gün mutlaka geliyoruz, çünkü bu bizim yaşamımızın bir parçası. Ürün çeşitliliğimizi arttırmayı amaçladığımızdan,yeni ürün geliştirmek için her gün mutlaka bir beyin fırtınası yapıyoruz ve bu da bizi oldukça motive ediyor.

Bir yanımızda Kordon, yakınımızda da Kemeraltı olduğu için son derece keyifli bir ortam yaratıyoruz. Çalışma alanımızda her an yeni bir ürün oluşturabileceğimiz iplikler, ahşap parçalar, keçe ve kumaşlar gibi envai çeşit malzeme mevcut 🙂 Bir de 3d printer’ımız var. 3d printer’ımızda kişiselleştirilmiş magnetler, anahtarlıklar, telefon tutucu gibi birçok ürün basıyoruz.

Ürünlerimizin pek çoğu ismimizden de anlaşılabileceği üzere dekorasyon ve çocuk dünyası kategorilerinde, kendin yap projelerinden oluşuyor. Kendin yap projelerde malzemeleri tedarik etmek günlük rutinde bir külfet veya zaman kaybı olarak görülebiliyor. Amacımız üretmeyi ve kendi emeğiyle bir şeyler yapmayı seven kişilere zaman kazandırmak.

Dükkanın ürünlerine www.zet.com/tasarimci/yaphane adresinden ulaşabilirsiniz.